Átadták az Óbudai Egyetem, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, és a Vodafone Magyarország együttműködésében kialakított, 5G hálózatok mérésére szolgáló laboratóriumot Budapesten.
Szabó Hedvig, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat direktora kiemelte: két éve indult a Nemzeti laboratóriumok létrehozását célzó kormányzati program. Ez a jellegzetes projekt az 5G-t helyezi a fókuszba, mivel a következő évtized legszámottevőbb kérdése a biztonsági kihívásoknak való megfelelés.

Átadták az 5G hálózatok mérésére szolgáló labort az Óbudai Felsőfokú intézményben
Olyan kutatásokat, innovációkat indítanak el, amelyek a mindennapi életben hasznosíthatóak lesznek, és a biztonságot szolgálják. A akadémiai hátteret az Óbudai Egyetem biztosítja, az iparági partnereik a Vodafone és a Nokia – ismertette.
A szervezetek két éve dolgoznak már közösen, az eredmények az egész állam és társadalom érdekét szolgálják. A laboratórium átadása a kutatások végrehajtását szolgáló infrastruktúra része, a korábbi eredményeik ezen már túlmutatnak – mondta.
Rácz Ervin, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese azt mondta el, eddig is sokat tettek azért, hogy a diplomásaik piacképes tudást szerezzenek. A k+f, akadémiai tevékenység, nemzetközivé válás vagy az ipari kapcsolatok területén terveznek továbblépni, és a régió meghatározó műszaki egyetemévé válni.
Kijelentette még: a most átadott 5G laboratóriummal és az infrastruktúrával az egyetem tovább erősíti a gyakorlatorientált képzését, és bővülnek a kutatási választások is. Idézte fel: 2017-ben az felsőfokú intézményben 4G labort avattak, most a korszerű, 5G laborral tartják magukat az élvonalban.
Orbán Anita, a Vodafone Magyarország Zrt. vezérigazgató-helyettese azt mondta el, hogy a vállalat biztosítja a privát hálózatot az egyetem részére.
Hangoztatta még: partnerségük első mérföldköve a Vodafone 4G labor felállítása volt a Híradástechnikai Intézet részére. Céljuk már a kezdetektől egyértelmű volt: a mérnökhallgatók gyakorlati tudásának gyarapítása, annak érdekében, hogy versenyképes szakmai ismeretekkel kerüljenek ki a munkaerőpiacra.
Lázár Zoltán, a Nokia Enterprise Magyarország üzletágvezetője azt mondta el, hogy az együttes projekt – ahol iparági partnerkét vesznek részt – hasznos a tudomány és az ipar részére hasonlóképpen, abban kiemelten meghatározó a biztonság és a hálózatok védelme.
A projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap segítségével a Nemzeti Laboratóriumok létrehozása, komplex fejlesztése titulussal rendelkező programban valósul meg.
mti